Ciekawostki

Czakra pierwsza

 

Czakra pierwsza - czakra podstawy - czakra korzenia Muladhara

 

Czakra podstawy związana jest z energią Ziemi. Odpowiada za powiązanie ze światem fizycznym. Łączą się z nią podstawowe, pierwotne instynkty przeżycia, takie jak walka o przetrwanie, zdobywanie pożywienia czy przedłużenie gatunku. W dzisiejszych czasach przekłada się to na rywalizację w pracy, siłę przebicia, dobra materialne, seks i pożądanie.

 

Praca czakry prawidłowa:

Umiejętność znalezienia swego miejsca w życiu. Poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i ochrony, oraz okazywanie tych odczuć bliskim. „Ukorzenianie się”, czyli odnajdywanie swojego miejsce na Ziemi.

 

Praca czakry nieprawidłowa:

Brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Zaspokajanie potrzeb prymitywnych: jedzenia, alkoholu, pożądania. Zachowanie, charakterystyczne dla okresu budowania podświadomości, czyli od 1 do 7 rok życia, kiedy wszystko chcesz mieć teraz, natychmiast, nie patrząc na konsekwencje. Brak możliwości „ukorzenienia się” - nie możesz znaleźć sobie miejsca i szybko się do wszystkiego zniechęcasz.

 

Zablokowana czakra:

Uczucie niepewności. Brak odporności psychicznej i fizycznej. Chcesz, żeby życie było łatwiejsze i mniej wymagające. Obowiązki wobec rodziny i pracy przerastają Cię. Nie masz woli walki. W skrajnych przypadkach chcesz zakończyć życie na Ziemi – śmierć traktujesz jako ucieczkę od obowiązków.

 

Główny kolor: Czerwony

Żywioł: Ziemia

Zmysł: Węch

 

Oczyszczanie i pobudzanie czakry:

 

Turkusowy, niebieski, indygo – tonuje czakrę

  • Litoterapia: agat, hemetyt, czerwony jaspis, granat, czerwony koral, rubin

  • Aromaterapia: cedr, goździk

 

 

 

 

Agnieszka Wdowczyk