Ciekawostki

Nasze myśli cz.I

 

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak dziwne jest to, że wiemy co było wczoraj, wiemy co dziś, a nie znamy jutra? Czy zastanawialiśmy się dlaczego tak jest? Czy często chcemy poznać naszą przyszłość? Tak naprawdę to sami tę przyszłość tworzymy, własnymi myślami i zupełnie nie uświadamiamy sobie, że możemy tworzyć każdą chwilę naszego życia, każdy dzień, każdy sukces i każdą porażkę.

Wielu psychologów w swoich pracach badawczych zauważyło, że nasze zmysły nie oddają prawdziwej rzeczywistości, czyli nasze zmysły często nas zawodzą, np. zmysł wzroku - wystarczy popatrzeć na odwrócone zdjęcie, czy tylko zmienić kąt patrzenia na to zdjęcie. I co się wtedy dzieje? Okazuje się, że rzeczywistość na tym zdjęciu jest inna, trzeba czasami włożyć wiele wysiłku, aby zorientować się, jaką rzecz naprawdę przedstawia to zdjęcie. To samo dzieje się z orientacją nas samych, naszego wnętrza, naszego umysłu. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że na co dzień ulegamy złudzeniom, a widzenie, odczuwanie zapachów, czy smaków jest subiektywne? Co widzimy, czujemy lub co chcemy zobaczyć, czy poczuć zależy od naszego nastawienia.

W podobny sposób reagują nasze pozostałe zmysły. Często muzyka, tony kojące w danym dniu, w innym mogą drażnić. Smaki, np. kwaśny wywołujący ślinotok w momencie, kiedy przekonamy samych siebie, że jest on bardzo zdrowy i bardzo nam potrzebny, wówczas ten smak może się zmienić, nawet na słodki, przestajemy mieć ślinotok, czujemy potrzebę picia „niekwaśnego soku”.

Naszymi wszystkimi zmysłami zawiaduje Centralny Narząd Nerwowy, czyli nasz mózg. Na pracę mózgu wpływ ma wiele czynników, takich jak dieta, cały zewnętrzny świat, a więc pogoda, ludzie z którymi się stykamy, przyroda w której żyjemy. Prawda, ileż to miłych wspomnień mamy z kontaktów z przyrodą? Ciepły piach na plaży, kolorowe drzewa jesienią, wiosenne słońce itd.

Podobnie dzieje się z naszymi myślami. Przecież to my myślimy i nikt inny nie może za nas tego zrobić. Kiedy zwrócimy uwagę na sposób w jaki myślami odbieramy świat, wyjaśni się wiele spraw i okoliczności naszych doświadczeń. Wszyscy wiemy, że kiedy jesteśmy podenerwowani, źli, pochmurni, nie widzimy piękna, które nas otacza. Wszystko w wokół jest ciemne, brzydkie. Kiedy jesteśmy zadowoleni, uśmiechamy się, otaczający nas ludzie i świat również jaśnieje.

 

 

 

Ewa Kulejewska